
Filiala Vrancea a Uniunii Artiștilor Plastici deschide pe 1 iulie 2026 Salonul de Vară la Ateneul Popular Maior Gheorghe Pastia din Focșani, cu lucrări semnate de 23 de artiști.
Filiala Vrancea a Uniunii Artiștilor Plastici din România deschide miercuri, 1 iulie 2026, de la ora 17.00, Salonul de Vară la Sala Florentin Delmar a Ateneului Popular Maior Gheorghe Pastia din Focșani, eveniment organizat în parteneriat cu Teatrul Mr. Gh. Pastia al Municipiului Focșani, sub egida Primăriei Municipiului Focșani.
Salonul de Vară reprezintă unul dintre evenimentele expoziționale periodice prin care filiala vrânceană a UAP reunește artiști plastici locali și regionali într-un cadru colectiv. Manifestarea se desfășoară la Ateneul Popular Maior Gheorghe Pastia, instituție cu tradiție în viața culturală a Focșaniului, care găzduiește în mod regulat proiecte din domenii diverse ale artei.
La ediția din acest an participă 23 de artiști plastici, potrivit informațiilor publicate de Modernism.ro: Cristina Dimuș, Cristi Însurătelu, Elena Bârhală, Elena Stoiciu, Emilia Filip, Gabriela Arghirescu Popa, Gheorghiță Galan, Iuliana Andreescu Cucu, Laurențiu Păun, Liviu Nedelcu, Dan Pătărău, Laurențiu-Iulian Nistor, Laura-Elena Dumitru, Marian Surăianu, Mihail Surăianu, Monica Voicu, Monica Turcu, Rodica Gherghinoiu Croitoru, Ștefan Dumitru, Titi-Florentin Leica, Vali-Dănuț Lancea, Valeriu-Daniel Năstase și Viorica-Oana Kalany. Lucrările acestora vor fi expuse pe simezele Sălii Florentin Delmar.
Expoziția rămâne deschisă publicului în perioada 1–15 iulie 2026, vernisajul având loc în prima zi, odată cu deschiderea oficială de la ora 17.00.
Surse
Articol redactat de Radio 357 pe baza surselor de mai sus. Citate scurte cu atribuire conform dreptului de citare.
